implant

Porselen Lamine

Aslı Çoban Porselen Lamine

GÜZEL GÜLÜŞLERİN SIRRINI YAPRAK PORSELENLE KEŞFEDİN

 (LAMİNATE VENEER)

Gülümsemek iletişimde kullanılan en önemli yetenektir. Bu nedenle insanlar sağlıklı dişlere sahip olmanın yanında etkili ve güzel bir gülüşe de sahip olmak istemektedirler

Gülümseme estetiğini bozan etkenlerden en önemlisi dişlerde oluşan şekil ve renk bozukluklarıdır. Önceleri bu gibi durumlarda dolgular ve porselen kaplamalar çözüm iken artık yaprak porselenler bu tedavilerin yerini alıyor.

Yaprak Porselen nedir?

Yaprak porselen diğer bir deyişle porselen lamina dişlerin sadece ön yüzeyinden minimum diş dokusu kaldırmak suretiyle dişe yapıştırılan porselen yaprak tabakalardır. Bu yöntemde klasik porselen kuronlardan farklı olarak dişten minimal düzeyde doku kaldırılarak ve diş etine zarar verilmeden işlem yapılmış olunur. Bu sebeple yapılabilecek en konservatif(koruyucu) tedavi seçeneğidir.

Yaprak Porselenler estetik midir?

Evet oldukça estetik ve doğal bir görünüme sahiptir. Bu yaprakçıklar istenilen renk, boyut ve sekilerde hazırlanarak dişerin renk ve şekillerini kalıcı olarak değiştirmek mümkün oluyor. Porselen lamina çok ince olması, metal içermemesi ve ışık geçirgenlik özellikleri ile gerçek dişlerden ayırt edilemeyecek sonuçlar vermektedir.

Nasıl Uygulanmaktadır?

İşlemin uygulanması çok basit olup kısa sürelidir. Dişler ağız içerisinde hazırlandıktan sonra hastadan ölçü almaktayız.. Laboratuar ortamında yaprak porselenler hazırlandıktan sonra kendine özel teknik ve yapıştırıcı materyal ile dişlere yapıştırılmaktadır.

Avantajları nelerdir?

 Yaprak porselenlerin avantajları arasında çok ince olması, ışık geçirgenliğinin çok yüksek olmasının yanı sıra kahve, çay, sigara gibi dış etkenler ile renk değiştirmemesi ve aşınmaya karşı dirençlerinin yüksek olması yer almaktadır.

Peki yaprak porselen kimlere uygulanabiliyor?

  1. Ön dişlerinde kırık olan kişilere
  2. Gülme sırasında ön dişleri hiç gözükmeyecek kadar kısa olan kişilere
  3. Dişlerinin ön yüzeyleri çeşitli nedenlerden dolayı aşınmış olan kişilere
  4. Dişlerinin renginden memnun olmayan kişilere
  5. Beyazlatma işlemi ile sonuç alınamayan renk değiştirmiş dişleri olan kişilere
  6. Dişlerinde çapraşıklık olup ortodontik tedavi görmek istemeyen kişilere
  7. Ön dişlerinde büyük dolgulara bağlı renk değişikliği olan kişilere
  8. Dişlerinin arasında boşluklar olan kişilere
  9. Dişleri arasında seviye farkı olan kişilere
  10. Dişlerine zarar vermeden güzel bir gülüşe sahip olmak isteyen kişilere rahatlıkla uygulanmaktadır.